Polen alerjisi tıpta mevsimlik alerji veya halk arasında saman nezlesi olarak da bilinir.

Polenler, tohumlu bitkiler tarafından döllenmenin gerçekleştirebilmesi için havaya rüzgar veya böcekler yardımıyla yayılan farklı ağırlık ve büyüklükteki üreme hücreleri ya da başka ifade ile çiçek tozlarıdır.

Polenlerin taşınması, bitkilerin üremesinde önemli bir doğa olayı olmasına karşın, insanlar tarafından solunması halinde çeşitli alerjik rahatsızlıklar verdiği, bu rahatsızlıkların ilerleyen aşamalarda çeşitli kalıcı rahatsızlıklara dönüştüğü bilinen bir gerçektir.

Uzmanlar, son yıllarda bu rahatsızlıklara maruz kalan insan sayısında önemli bir artış olduğuna ayrıca dikkat çekmektedirler.

Polenler nefes alıp verme esnasında solunum yollarımıza yerleşir ve birçok insan için sorun oluşturmayan bu problem, alerjik özellik gösteren bir kişide bağışıklık sistemini harekete geçirir.

Vücut polene karşı tepki olarak hapşırma, burun ve göz akıntısı, gözlerde kaşıntı ve iltihaplanma gibi çeşitli tepkilerle vücut savunmasına geçer.

Polen alerjisi ne zaman başlar?

Polenler yılın belli aylarında ve sürelerinde havada azami miktarda bulunmaktadır. Polen en yaygın olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında yani mevsim geçişlerinde görülür.

Uzmanlar Polen alerjisi tedavisinde nelere dikkat çekerler?

  • Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde ev camları açılmamalı yani ev havalandırması yapılmamalıdır.
  • Polen alerjisi olan kişiler özellikle temizliğe önem vermeli, ağır kokulara ve tütün dumanına maruz kalmaktan kaçınmalıdır.
  • Polenlerin çamaşırlara yapıştığı dikkate alınarak çamaşırlar dışarıda kurutulmamalıdır.
  • Yatmadan önce, vücudunuza yapışan polenlerden kurtulmak için duş almanız faydalıdır.
  • Güneş gözlükleri gözdeki rahatsızlıkları azaltıp ve polenlerin göze ulaşmasında katkı sağlar.

Özellikle astım hastaları polenlerin yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkarken maske kullanmalarıdır.

RESPILON AIR PENCERE HAVA FİLTRESİ

Polenlerden Korunmanızda Nasıl Bir Katkı Sağlar?

Gördüğünüz gibi uzmanların en önemli uyarılarından biri polenlerin havada yoğun olduğu dönemlerde pencerelerin kapalı tutulması yönündedir.

Oysa solunabilir temiz bir havanın insan yaşamındaki önemi hepimizin malumudur.

Pencerenize Respilon AIR Pencere Hava Filtresi taktırmışsanız, yaşadığınız ortamı günün her saatinde gönül rahatlığıyla havalandırmanız mümkündür.

Respilon AIR, havada taşınan her türlü poleni, bitki sporlarını ve küfleri ve alerjik sorunlara yol açan her türlü tozu gözeneklerinden geçirmediği için;

Ev ve  işyerlerinin pencerelerine; okul, hastane, kreş pencerelerine; çocuk odası, yaşlı odası, hasta odası veya alerji sorunu yaşayabilecek herkesin oda pencerelerine takıldığında bu mekanlar, günün her saatinde temiz ve sağlıklı bir havaya kavuşabilmektedir.

Yorum Bırak

1354. Cadde 1421. Sokak No:2 Ostim / Ankara

E:info@respilonturkiye.com

T: (+90) 312 385 88 52

F: (+90) 312 385 88 55

Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.
© 2018 Respilon Türkiye