Sis, kurum, sera gazları ve diğer üst hava kirleticileri gezegeni ve sağlığınızı nasıl etkiliyor, hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda sizlere hava kirliliği konusunu, sebeplerini, olumsuz etkilerini ve sağlığınızı koruma yollarını anlatacağız.

Hava Kirliliği Nedir?

Hava kirliliği, insan ve çevre sağlığına zarar veren çeşitli maddelerin havaya salınması ve hava ile taşınması anlamına gelir. Bir başka ifade ile hava kirliliği; havada sıvı, katı ve gaz şeklinde bulunan yabancı maddelerin canlı hayatına ve ekolojik dengeye zarar verecek miktar, yoğunluk ve sürede atmosferde bulunmasıdır.

Hava tabakası, insanların üretim ve tüketim aktiviteleri gibi çeşitli faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan atıklarla kirlenir.

Hava Kirliliğinin Sebepleri

Hava kirliliğinin temelinde çoğunlukla, kontrolsüz ve bilinçsiz enerji kullanımı, yeterli çevre duyarlılığı olmayan üretim tesisleri ve sayısı hızla çoğalan otomobil ve diğer taşıtlaryatmaktadır. Bu nedenle hava kirliliğinin sebeplerini 3 ana başlık altında toplayabiliriz.

  • Isınma Kaynaklı Hava Kirliliği

Yanlış yakma teknikleri ve ısınmak için kullanılan yüksek kükürt oranlı ve düşük kalorili kömürler ile diğer maddelerin kullanımı hava kirliliğinde önemli bir yer tutar.

  • Motorlu Taşıt Kaynaklı Hava Kirliliği

Hane başına düşen motorlu taşıt sayısındaki artış, hava kirliliğinde önemli bir etken olmaktadır. Motorlu taşıtlardan çıkan egzoz gazları hava kirliliğinin artmasına sebep olmakta ve soluduğumuz havayı kirleterek sağlığımızı tehdit etmektedir.

  • Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği

Uygun teknolojilerin kullanılmaması ile yanlış yer seçimi sanayi tesislerinin kuruluşunda yapılan en büyük hatalardandır. Bunun yanında, çevrenin korunması açısından gerekli tedbirlerin alınmaması (baca filtresi, arıtma tesisi olmaması vb.) sanayi kaynaklı hava kirliliğine sebep olmaktadır. Ayrıca, enerji üreten tesislerde vasıfsız ve yüksek kükürtlü yakıtların kullanılması, hava kirliliğine sebep olan etkenlerin başında gelmektedir.

  • İklim Değişiklikleri

Hava kirliliğinin ve etkilerinin artmasında iklim değişiklikleri önemli bir etken oluşturur. Değişen iklim koşullarının ısıttığı hava ve daha fazla ultraviyole ışınlar, hava kirliliğinin olumsuz etkilerini arttırmaktadır. İklim değişikliği ayrıca küf ve polen gibi alerjenik unsurların olumsuz etkilerini de arttırmaktadır.

Hava Kirliliğinin Olumsuz Etkileri

Solunum yolu hastalıklarının artmasına sebep olan hava kirliliği özellikle astım ve alerjisi olanları daha çok etkilemekte ve astım ataklarını arttırmaktadır.

Hava yolu ile taşınan zararlı partiküllerin; kan hücrelerinin gelişimini olumsuz etkilemesi, kanda ve idrarda birikerek sağlığı olumsuz yönde etkilemesi, kimi partiküllerin kandaki hemoglobin ile birleşerek oksijen taşınmasını aksatması tıbben dile getirilen en önemli olumsuzluklardır.

Kan üzerindeki etkiler dışında üst solunum yollarındaki ve akciğerlerdeki çeşitli rahatsızlıkların temelinde de hava kirliliğinin etkilerini sıklıkla görmekteyiz.

Sağlığınızı Koruma Yolları

  • Hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde çocukların dışarıda geçirdiği vakitleri sınırlayın.
  • Dışarıda egzersiz yaparken, yoğun trafiğin olduğu yollardan mümkün olduğunca uzak durun. Egzersiz sonrası duşunuzu alın ve gözle görülemeyen, zararlı tanecikleri temizlemek için kıyafetlerinizi yıkayın.
  • Ultraviyole radyasyon, zayıflamış ozon tabakasından geldiğinde, cilt hasarına ve deri kanserine neden olabilir. Bu etkiyi azaltmak için güneş kremi kullanın.
  • Hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde sağlık uzmanları özellikle yaşlı, çocuk ve solunum rahatsızlığı olan bireylerin evde kalmalarını, pencerelerini kapatmalarını ve dışarı çıkmamalarını önerirler.

Respilon AIR Pencere Filtresi Hava Kirliliğinden Korunmanızda Nasıl Bir Katkı Sağlar?

Hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde iç mekan havalandırmaları hepimiz için büyük sorun oluşturmaktadır. Zira, temiz bir hava almak için açtığımız pencerelerden giren zehirli ya da allerjen partiküller, sağlığımıza önemli zararlar vermektedir.

Respilon Air Pencere Filtresi yılın her mevsiminde, hava ile taşınan zararlı partikülleri süzerek iç mekanlara sağlıklı ve temiz bir havanın girmesini sağlamaktadır.

Oldukça kolay bir kullanımı olan Respilon Air pencere filtresi, bir yandan sağlığınızı korurken, diğer yandan pencerenizden giren toz, is, kurum, duman, küf ve polen ile çeşitli virüs ve bakterileri nano-teknolojik yöntemlerle üretilen gözeneklerinde tutarak, yaşadığınız ortamlara girmesini önlemektedir.

Sen de tartışmaya katıl! 2 Yorum

Yorum Bırak

1354. Cadde 1421. Sokak No:2 Ostim / Ankara

E:info@respilonturkiye.com

T: (+90) 312 385 88 52

F: (+90) 312 385 88 55

Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.
© 2018 Respilon Türkiye