Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Solunum Derneği’nin desteklediği Türk Toraks Derneği’nce düzenlenen HAVA KİRLİLİĞİ VE AKCİĞER SAĞLIĞI SEMPOZYUMUNDA,  İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’de  sağlığı ciddi ölçüde tehdit eden hava kirliliğine dikkat çekildi(*)

Uzmanlar hava kirliliğine dikkat çekmek için “ARTIK YETER” dediler.

Türk Toraks Derneği Genel Başkanı Fuat Kalyoncu, “Sigara ne kadar zararlıysa ülkeler için de hava  kirliliği o derece zararlı. Mutlak surette bu hava kirliliğinin ülkemiz de ve dünyada makul limitler altına indirilmesi gerekiyor. Bu nedenle de “ARTIK YETER” sloganını paylaşıyoruz” dedi.

Sempozyumda konuşan Doç.Dr.Elbek ise Türkiye’de ulusal mevzuat sınır değerleri dikkat alınsa dahi 81 ilimizin 53’ünün yani yüzde 66’sının havasının kirli olduğunu belirtti.

Doç.Dr.Elbek;

“İSTANBUL’ da yaşayan insanların, Göztepe’den Esenyurt’tan ve Aksaray’dan kaçmalarını istiyoruz. O ilçeler yaşanamayacak kadar kirliler.

ANKARA, ülkenin başkenti…Kapkara, boğuluyor. Hiçbir yer nefes alamıyor. Ankara’yı hızlıca terketmemiz lazım.

İZMİR de aylar içinde Dünya Sağlık Örgütü’ nün verdiği ölçütlere yaklaşıyor… Boğulmamak için el birliğiyle bu ülkeyi değiştirmek zorundayız” dedi.

Sempozyum Başkanı Doç. Dr. Haluk Çalışır, İstanbul Göztepe’de yaşayan bir insanın istirahat halindeyken 233 gram zehirli toz soluduğunu dikkatlere sundu. Aynı şekilde Ankara Kayaş’ta 319 gram; İzmir Gaziemir’ de 205 gram zehirli toz solunduğuna dikkat çeken Doç.Dr.Çalışır, “Bu tozlarda kanser, kalp krizi, inme, felç, çocuklarda gelişim geriliği, sık hastalanma, alerji, KOAH, diyabet, apandisit var. Bunlar gibi pek çok sağlık sorunu bu tozlarda yatmaktadır ” dedi.

Sempozyumun Bilimsel Komite  Başkanı Prof.Dr. Hasan Bayram ise yaptıkları çalışmalarda havadaki zehirli partiküllerin özellikle kanser, KOAH, akciğer hastalıkları gibi hastalıkların gelişimini hücre düzeyinde başlattığını ve yapılan değişik çalışmaların da bunu doğruladığını söyledi.

Prof.Dr. Bayram, “Ülkemizde trafik kazalarında yılda ölen insan sayısının 8 katı insanımızı hava kirliliği öldürmektedir” dedi.

Bu da gösteriyor ki hava kirliliğine bağlı hastalıklar Türkiye’de her yıl 30 bin civarında insanımızı hayattan koparmaktadır.

(*) www.birtutamtilsim.com sitesi haberinden alınmıştır.

Yorum Bırak

1354. Cadde 1421. Sokak No:2 Ostim / Ankara

E:info@respilonturkiye.com

T: (+90) 312 385 88 52

F: (+90) 312 385 88 55

Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.
© 2018 Respilon Türkiye